Dozymetr RADTriageDozymetr RADTriage
Dozymetr RADTriage
Dozymetr RADTriage

Dozymetr RADTriage 10

Dostępność:wycofany
Cena:149,00PLN

Dozymetr RADTriage 50

Dostępność:na zamówienie
Cena:149,00PLN
Udostępnij:

Nie bez przyczyny ludzie obawiają się promieniowania jonizującego. Bo w odróżnieniu od zimna, wiatru, czy wielu toksycznych chemikaliów, nasze zmysły nie potrafią go wykryć. Dlatego musimy polegać na innych metodach wykrywania promieniowania.

Aby pomóc rozwiązać ten problem, oferujemy w sklepie dozymetry osobiste RADTriage w dwóch wariantach: RADTriage 10 i RADTriage 50.

Ten dozymetr ma formę kartonika o wielkości karty kredytowej i jest gotowy do działania od razu po wyjęciu z opakowania. Mierzy sumaryczną dawkę promieniowania pochłoniętą przez czujnik od momentu jego wydania. A jak odbywa się pomiar? Troszkę tak, jak w przypadku papierka lakmusowego -- tj. umieszczony na dozymetrze pasek zmienia kolor pod wpływem kolejnych dawek promieniowania.

Ze względu na niewielki rozmiar i znikomą masę, możesz mieć dozymetr zawsze przy sobie i w ten sposób mierzyć dawkę pochłoniętego przez Ciebie promieniowania.

RADTriage 10 ma zakres pomiarowy od 10 do 4 000 mSv (milisiwertów) i jest zoptymalizowany pod kątem wskazywania małych dawek promieniowania. 
RADTriage 50 ma zakres pomiarowy od 50 do 4 000 mSv. Mniejsza czułość jest rekompensowana przez dłuższy okres trwałości.

Zasada działania

Dozymetr zbudowany jest ze związków chemicznych, które pod wpływem promieniowania ulegają polimeryzacji i zmieniają barwę. Ta stopniowa zmiana barwy pozwala na odzwierciedlenie rosnących dawek promieniowania.

Dozymetr jest wrażliwy na promieniowanie gamma i rentgenowskie (powyżej 30 keV), beta, oraz neutronów (powyżej 0,5 MeV). Nie mierzy jednak dawki promieniowania alfa. Natężenie dawki promieniowania i energia promieniowania mają minimalny wpływ na dokładność pomiaru promieniowania. 

Użytkowanie

Nosić w kieszeni, portfelu, razem ze służbowym identyfikatorem. Obserwować co jakiś czas barwę czujnika, najlepiej pod światłem świetlówki (dla najlepszego odwzorowania kolorów). 

Okres zdatności do użytkowania wynosi ok. 1 roku w przypadku RADTriage 10 i ok. 2 lat w przypadku RADTriage 50.

Możesz kupić więcej wskaźników i przechować je w zamrażarce nawet przez 5 lat (RADTriage 10) lub 10 lat (RADTriage 50). Przez ten czas będą gotowe do natychmiastowego użycia. Oznacza to, że wskaźnik kupiony dziś możesz użyć np. dopiero za 4 lata, gdy będzie jakaś awaria w elektrowni atomowej. Nie ma potrzeby kupowania wskaźnika i wymieniania go co rok!

Jeżeli FIT Indicator ma czerwone kropki lub tło jest w ciemnym kolorze, zgodnym z przedstawionym obok wzornikiem, dozymetr był wystawiony na działanie światła lub temperatury, albo jego okres użytkowania upłynął. W takim przypadku, należy użyć nowego dozymetru.

tym filmie można zobaczyć, jak RADTriage 50 zmienia barwę wskutek napromieniowania. 

Parametry

 • Dwa wskaźniki:Mierzy promieniowanie gamma i rentgenowskie (powyżej 30 keV), beta i neutrony (powyżej 0,5 MeV). Nie mierzy promieniowania alfa.
  • czujnik pokazujący wielkość pochłoniętej dawki (w zakresie od 10 do 4 000 mSv lub od 50 do 4 000 mSv),
  • FIT Indicator, wskazujący zdatność czujnika do użycia.
 • Rozmiar: jak karta kredytowa.
 • Masa: 3 gramy.
 • Gotowość do pracy: natychmiastowa i ciągła.
 • Dokładność/niepewność: ±20%.
 • Wpływ mocy dawki: minimalny.
 • Wpływ energii promieniowania: minimalny.
 • Wpływ wilgotności: brak:
 • Wpływ światła: minimalny dla 7 dni pod średnim promieniowaniem słonecznym. FIT Indicator mierzy ekspozycję na światło.
 • Odporność na wodę i uszkodzenia: czujnik jest zgrzany pomiędzy dwiema warstwami folii.
 • Woda i pranie: wodoodporny, wytrzymuje cykl prania w domowej pralce.
 • Rekomendowany okres użytkowania: rok lub 2 lata w temperaturze 25°C (odpowiednio RADTriage 10 i RADTriage 50).
 • Rekomendowany okres przechowywania: można przechowywać do 5 lub 10 lat w zamrażarce w temperaturze -15°C (odpowiednio RADTriage 10 i RADTriage 50).


Kilka słów o dawkach promieniowania

Dozymetr wyskalowany jest tak, by mierzyć istotne z medycznego punktu widzenia dawki promieniowania, ale też ostrzegać użytkowników już przy dawkach dużo mniejszych, dużo bezpieczniejszych.

Dawka ok. 2,2 mSv to dawka naturalnego promieniowania tła, którą przyjmuje w ciągu roku mieszkaniec Warszawy.

Dawka 50 mSv jest rocznym limitem promieniowania dla pracowników amerykańskich elektrowni jądrowych.

Dawka 100 mSv przyjęta w ciągu roku to najmniejsza dawka, jaka jest jakkolwiek powiązana z podwyższonym ryzykiem chorób nowotworowych.

Dawka 250 mSv to limit, jaki może być przyjęty przez pracownika amerykańskiej elektrowni jądrowej w ciągu całego życia. Po otrzymaniu takiej dawki promieniowania należy udać się do lekarza po konsultacje.

Dawka 400 mSv otrzymana w krótkim czasie może wywołać bezpośrednie efekty (chorobę popromienną).

Po otrzymaniu dawki 500-1 000 mSv należy koniecznie udać się do lekarza po pomoc.

Dawka 2 000 mSv to ciężka choroba popromienna, w niektórych przypadkach może być śmiertelna.

Dawka 4 000 mSv zazwyczaj jest śmiertelna.

Producent

JP Laboratories, Inc., USA.

Dostępność

To jedyny produkt w ofercie naszego sklepu, który ze względu na wymogi dotyczące jego magazynowania, nie znajduje się w naszym magazynie. Wysyłka zamówień z tym dozymetrem możliwa jest w ciągu kilku dni od złożenia zamówienia. 


Kupujący ten produkt kupili także:

Awaryjna toaleta jednorazowa (2 szt.)Awaryjna toaleta jednorazowa (2 szt.)
Awaryjna toaleta jednorazowa (2 szt.)
Wodoodporny portfel Wodoodporny portfel
Coghlans Watertight purse
4funkcyjny gwizdek od Coghlans4funkcyjny gwizdek od Coghlans
Coghlans 4 Function Whistle
Filtr osobisty LifeStraw SteelFiltr osobisty LifeStraw Steel Promocja
LifeStraw Steel
Butelka z wymiennymi filtrami LifeStraw GoSchemat butelki z filtrem dwustopniowym LifeStraw Go
Lifestraw Go 2-stage