Udostępnij: |
Nie bez przyczyny ludzie obawiają się promieniowania jonizującego. Bo w odróżnieniu od zimna, wiatru, czy wielu toksycznych chemikaliów, nasze zmysły nie potrafią go wykryć. Dlatego musimy polegać na innych metodach wykrywania promieniowania.
Aby pomóc rozwiązać ten problem, oferujemy w sklepie dozymetry osobiste RADTriage w dwóch wariantach: RADTriage 10 i RADTriage 50.
Ten dozymetr ma formę kartonika o wielkości karty kredytowej i jest gotowy do działania od razu po wyjęciu z opakowania. Mierzy sumaryczną dawkę promieniowania pochłoniętą przez czujnik od momentu jego wydania. A jak odbywa się pomiar? Troszkę tak, jak w przypadku papierka lakmusowego -- tj. umieszczony na dozymetrze pasek zmienia kolor pod wpływem kolejnych dawek promieniowania.
Ze względu na niewielki rozmiar i znikomą masę, możesz mieć dozymetr zawsze przy sobie i w ten sposób mierzyć dawkę pochłoniętego przez Ciebie promieniowania.
RADTriage 10 ma zakres pomiarowy od 10 do 4 000 mSv (milisiwertów) i jest zoptymalizowany pod kątem wskazywania małych dawek promieniowania.
RADTriage 50 ma zakres pomiarowy od 50 do 4 000 mSv. Mniejsza czułość jest rekompensowana przez dłuższy okres trwałości.
Zasada działania
Dozymetr zbudowany jest ze związków chemicznych, które pod wpływem promieniowania ulegają polimeryzacji i zmieniają barwę. Ta stopniowa zmiana barwy pozwala na odzwierciedlenie rosnących dawek promieniowania.
Dozymetr jest wrażliwy na promieniowanie gamma i rentgenowskie (powyżej 30 keV), beta, oraz neutronów (powyżej 0,5 MeV). Nie mierzy jednak dawki promieniowania alfa. Natężenie dawki promieniowania i energia promieniowania mają minimalny wpływ na dokładność pomiaru promieniowania.
Użytkowanie
Nosić w kieszeni, portfelu, razem ze służbowym identyfikatorem. Obserwować co jakiś czas barwę czujnika, najlepiej pod światłem świetlówki (dla najlepszego odwzorowania kolorów).
Okres zdatności do użytkowania wynosi ok. 1 roku w przypadku RADTriage 10 i ok. 2 lat w przypadku RADTriage 50.
Możesz kupić więcej wskaźników i przechować je w zamrażarce nawet przez 5 lat (RADTriage 10) lub 10 lat (RADTriage 50). Przez ten czas będą gotowe do natychmiastowego użycia. Oznacza to, że wskaźnik kupiony dziś możesz użyć np. dopiero za 4 lata, gdy będzie jakaś awaria w elektrowni atomowej. Nie ma potrzeby kupowania wskaźnika i wymieniania go co rok!
Jeżeli FIT Indicator ma czerwone kropki lub tło jest w ciemnym kolorze, zgodnym z przedstawionym obok wzornikiem, dozymetr był wystawiony na działanie światła lub temperatury, albo jego okres użytkowania upłynął. W takim przypadku, należy użyć nowego dozymetru.
W tym filmie można zobaczyć, jak RADTriage 50 zmienia barwę wskutek napromieniowania.
Parametry
Kilka słów o dawkach promieniowania
Dozymetr wyskalowany jest tak, by mierzyć istotne z medycznego punktu widzenia dawki promieniowania, ale też ostrzegać użytkowników już przy dawkach dużo mniejszych, dużo bezpieczniejszych.
Dawka ok. 2,2 mSv to dawka naturalnego promieniowania tła, którą przyjmuje w ciągu roku mieszkaniec Warszawy.
Dawka 50 mSv jest rocznym limitem promieniowania dla pracowników amerykańskich elektrowni jądrowych.
Dawka 100 mSv przyjęta w ciągu roku to najmniejsza dawka, jaka jest jakkolwiek powiązana z podwyższonym ryzykiem chorób nowotworowych.
Dawka 250 mSv to limit, jaki może być przyjęty przez pracownika amerykańskiej elektrowni jądrowej w ciągu całego życia. Po otrzymaniu takiej dawki promieniowania należy udać się do lekarza po konsultacje.
Dawka 400 mSv otrzymana w krótkim czasie może wywołać bezpośrednie efekty (chorobę popromienną).
Po otrzymaniu dawki 500-1 000 mSv należy koniecznie udać się do lekarza po pomoc.
Dawka 2 000 mSv to ciężka choroba popromienna, w niektórych przypadkach może być śmiertelna.
Dawka 4 000 mSv zazwyczaj jest śmiertelna.
Producent
JP Laboratories, Inc., USA.
Dostępność
To jedyny produkt w ofercie naszego sklepu, który ze względu na wymogi dotyczące jego magazynowania, nie znajduje się w naszym magazynie. Wysyłka zamówień z tym dozymetrem możliwa jest w ciągu kilku dni od złożenia zamówienia.