Zgodzimy się wszyscy, że dla sprawnego funkcjonowania w terenie, na wycieczce, ale także w sytuacjach awaryjnych, ogromne znaczenie ma odpowiednie nawodnienie organizmu.
Z tego względu zazwyczaj zabieramy ze sobą jakieś napoje. Do tego celu wykorzystywane są bidony turystyczne, ale też inne pojemniki, na przykład butelki termiczne (pomocne, gdy idziemy na wycieczkę zimą, w temperaturach poniżej zera).
Kupując dla siebie butelki na wodę wybieramy solidne i dobrze wykonane produkty, z plastiku, który nie zawiera szkodliwych związków BPA (bisfenolu A). Innym dobrym rozwiązaniem są też modele wykonane z wysokiej jakości stali nierdzewnej. Te butelki są cięższe od plastikowych, ale bardziej odporne na uszkodzenia, a także umożliwiają zagotowanie na ognisku wody znajdującej się w środku.
Ta wytrzymałość samego pojemnika oraz zakrętki, a także jej szczelność, jest kluczowa z perspektywy codziennego użytkowania, żeby bidon czy butelka turystyczna mogły służyć przez możliwie długi okres.
Pod kątem survivalu warto uwzględnić szeroki wlew, co ułatwia napełnianie butelki wodą z rzeki lub innego źródła. Jednocześnie można w środku umieścić słomkowy turystyczny filtr do wody, czyli nabrać wodę zanieczyszczoną, a pić już bezpieczną.
Dobre butelki turystyczne, czyli jakie?
Nawet szklana butelka z zakrętką wystarczy, by nosić wodę na wycieczce. Również bidon rowerowy może sprawdzić się w zewnętrznej kieszeni plecaka. W trudnych czasach i sytuacjach ekstremalnych od posiadanego sprzętu wymagamy jednak trochę więcej... Szklany bidon jest bardzo ekologiczny, ale przecież bardzo narażony na uszkodzenia, do których nie możemy dopuścić.
A jakie inne czynniki mają znaczenie, gdy oceniamy turystyczne butelki?
Dobra butelka na wodę nie zmienia smaku wody, którą do niej wlejemy. Nie ulegnie uszkodzeniu, gdy upadnie na skały. Nie podda się korozji od kwaśnego napoju wlanego do środka. Nie rozszczelni w plecaku, zalewając wodą jego zawartość. Wszystko to możliwe jest wyłącznie wtedy, gdy wybieramy na przykład stalowe butelki do wody najlepszych producentów i stosujemy się do ich zaleceń.
Naszym zdaniem nieco mniej ważnym czynnikiem jest ergonomiczny kształt. To ma znaczenie, gdy butelka na wodę ma być na przykład noszona w dłoni przez dłuższy czas (tak robią na przykład biegacze), ale w sytuacjach ekstremalnych ma to znaczenie drugorzędne.
Naszym zdaniem w najbardziej wymagających sytuacjach najlepiej sprawdzi się butelka stalowa, zaś do codziennego noszenia preferujemy te wykonane z solidnego plastiku. Są jednak osoby, które preferują wyłącznie stalowe butelki turystyczne i jesteśmy w stanie ten punkt widzenia zrozumieć.
Część użytkowników preferuje systemy hydracyjne przenoszone w plecaku pod postacią elastycznego worka. To rozwiązanie ma szereg zalet, m.in. pozwala efektywniej wykorzystać miejsce we wnętrzu plecaka, oraz pić wodę przez rurkę podłączoną do bukłaka (zwanego też potocznie camelbakiem od nazwy jednego z wiodących producentów), bez zatrzymywania się, bez wyciągania bidonu ze środka. Niektóre filtry do wody (jak linkowany powyżej LifeStraw Peak Personal) mogą być podłączane do wężyków z bukłaka, aby pozwolić od razu na filtrowanie wody. Bukłak zawieszony na gałęzi drzewa wraz z wężykiem i filtrem może służyć do filtrowania większych ilości wody do pojemników.
Mimo to, dla nas najlepszym rozwiązaniem jest jednak butelka na wodę, głównie ze względu na inne, niezwiązane z wygodą czynniki.
Bez względu na wszystko, picie wody, uzupełnianie płynów, jest niezbędne w czasie wycieczki i sytuacji awaryjnej. Odwodnienie daje się we znaki szybko, utrudnia funkcjonowanie, pogarsza sprawność fizyczną i umysłową. Musimy starać się za wszelką cenę go unikać. Dlatego w naszej ofercie znajdziesz nie tylko pojemniki do przenoszenia wody, lecz także metody uzdatniania jej do picia, w szczególności filtry do wody oraz tabletki do dezynfekcji.