Tarpy, plandeki, folie ratunkowe i koce termiczne

Podczas wyprawy w plener trzeba dobrze zabezpieczyć siebie i wszystkich współuczestników na różne sytuacje. Szczególnie groźne bywa wychłodzenie organizmu, które może prowadzić do pogorszenia samopoczucia, a w skrajnych przypadkach nawet zagrożenia zdrowia i życia. Dlatego zawsze warto mieć przy sobie odpowiednie produkty ratownicze – niezbędny element wyposażenia w każdym plecaku.

W sklepie Karaluch oferujemy płachty służące do ochrony przed ucieczką ciepła, ale też deszczem i wiatrem, a także ratunkowe folie (koce termiczne, folia NRC), tarpy i plandeki.

Koce termiczne ratunkowe i folie ratunkowe – do czego się przydają?

Są takie produkty, bez których nie może się obyć współczesne ratownictwo. Do najważniejszych zalicza się właśnie ratunkowy koc, który zapewnia komfort termiczny i niejednokrotnie może uchronić życie. Występuje on pod wieloma nazwami. Może pojawić się jako: koc termiczny, folia NRC, folia życia, folia izolacyjna, koc przeciwwstrząsowy.

Co to takiego? Koc ratunkowy to płachta, która pozwala na utrzymanie odpowiedniej temperatury ciała, zapobiega utracie ciepła, zabezpieczając przed wychłodzeniem organizmu. Jest ona wykonana z bardzo lekkiego materiału (np. metalizowanej folii poliestrowej), wykazującego właściwości termoizolacyjne.

 

Jak stosować koc termiczny – koce ratunkowe (wielowarstwowe okrycie ochronne)

Należy zwracać uwagę na właściwe układanie koca ratunkowego, gdyż posiada on dwie strony, które da się rozróżnić na podstawie koloru: z jednej strony jest kolor srebrny, z drugiej złoty. Którą stroną owinąć poszkodowanego do przybycia służb ratunkowych? Przy wypadkach, gdy istotne jest ogrzanie poszkodowanego (zdarzenia w górach w okresie zimowym, ratowanie tonącego), trzeba zawinąć go szczelnie folią tak, by srebrna strona była od środka. Srebrna strona wykazuje bowiem właściwości odbijające ciepło, chroni przed wychłodzeniem i skutecznie ogrzewa. Jeśli natomiast istotne jest schłodzenie pacjenta (wysoka temperatura otoczenia), od wewnątrz musi się znaleźć złota strona – posłuży do odprowadzania ciepła z ciała poszkodowanego, a srebrna warstwa od zewnątrz, na której znajduje się folia odbijająca światło (folie refleksyjne), pomoże w odbijaniu promieni słonecznych.

Folie termiczne to niewielkie produkty, które łatwo zabrać ze sobą. W wielu kryzysowych sytuacjach potrafią jednak uratować życie człowieka. Z tych też względów należy trzymać je w plecaku lub turystycznej apteczce.

 

Wielofunkcyjne płachty biwakowe i płachty namiotowe w każdej sytuacji – tarpy turystyczne, plandeki turystyczne, koce ratunkowe, folia termoizolacyjna

Gdy zamierzamy nocować pod gołym niebem na biwaku, warto zaopatrzyć się też w dodatkowe akcesoria. Praktyczny koc termiczny w turystyce jest oczywiście najważniejszy – nie tylko pomaga ogrzać lub ochłodzić osobę poszkodowaną, utrzymując właściwą temperaturę ciała całego pacjenta, ale też przydaje się do innych zadań. Termiczna folia to także skuteczne zabezpieczenie w czasie zmiennej pogody na szlaku. Wykonano ją z materiałów wodoodpornych – przydaje się jako okrycie ludzi lub wyposażenia w czasie deszczu lub przy opadach śniegu. Może też uchronić przed chłodem, wywołanym przez zimny wiatr.

Jaki inny materiał przydaje się na biwaku lub gdy wybieramy się w góry? Warto do plecaka wrzucić takie produkty, jak płachta namiotowa (plandeka na namiot) lub tarp turystyczny. Dzięki nim zyskujemy szansę na stworzenie bezpiecznego schronienia w każdych warunkach. Plandeka izoluje przed deszczem lub promieniami słońca. Z pomocą płachty biwakowej da się zabezpieczyć przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi na szlaku, a także poprawić warunki w czasie wieloosobowego biwakowania – tworząc miejsce noclegowe lub dodatkowe zadaszenie. To także sposób na odgrodzenie się od innych na kempingu, by uchronić swoją prywatność przed ciekawskim wzrokiem przechodniów.

Niezmiernie wytrzymały i ultralekki tarp biwakowych lub plandeka po złożeniu nie zajmuje zbyt wiele miejsca w bagażu. Da się go łatwo przenosić z miejsca na miejsce.

 

Płachty survivalowe (folia ratunkowa, folia refleksyjna, koc termiczny, plandeka) od Karaluch – bezpieczeństwo i komfort

W naszym sklepie posiadamy zróżnicowane produkty, które zapewniają przyjemny i bezpieczny wypoczynek na świeżym powietrzu na łonie natury. Dbamy o jakość i wytrzymałość wszystkich akcesoriów, by dostarczać wyłącznie sprawdzone rozwiązania.

W ofercie posiadamy między innymi szeroki wybór płacht biwakowych w różnych rozmiarach. Pojawia się też folia termiczna i koce ratunkowe, czyli niezbędne wyposażenie, które musi się znaleźć w każdej apteczce. Zachęcamy do zapoznania się z naszymi produktami i znalezienia rozwiązań dopasowanych do indywidualnych potrzeb.

Filtry
8PLN 120PLN
Inne filtry
Zapas żywności na 7 dniZapas żywności na 7 dni Polecamy
Zapas żywności na 7 dni

Zapas żywności na 7 dni

479.00PLN 439.00PLN
Zapałki sztormowe Origin Outdoors Polecamy
Origin Outdoors Storm Matches
Filtr do wody LifeStraw Peak SoloFiltr do wody LifeStraw Peak Solo Bestseller
LifeStraw Peak Solo
12 sztuk Seven OceanS w cenie 11 (1 gratis, 8,3% taniej) Bestseller
12xSeven OceanS