Dozymetr RADTriageDozymetr RADTriage
Dozymetr RADTriage
Dozymetr RADTriage

Dozymetr RADTriage 50

Dostępność:na zamówienie
Cena:
189,00PLN
Udostępnij:

Nie bez przyczyny ludzie obawiają się promieniowania jonizującego. Bo w odróżnieniu od zimna, wiatru, czy wielu toksycznych chemikaliów, nasze zmysły nie potrafią go wykryć. Dlatego musimy polegać na innych metodach wykrywania promieniowania.

Aby pomóc rozwiązać ten problem, oferujemy w sklepie dozymetry osobiste RADTriage w dwóch wariantach: RADTriage 10 i RADTriage 50.

Ten dozymetr ma formę kartonika o wielkości karty kredytowej i jest gotowy do działania od razu po wyjęciu z opakowania. Mierzy sumaryczną dawkę promieniowania pochłoniętą przez czujnik od momentu jego wydania. A jak odbywa się pomiar? Troszkę tak, jak w przypadku papierka lakmusowego -- tj. umieszczony na dozymetrze pasek zmienia kolor pod wpływem kolejnych dawek promieniowania.

Ze względu na niewielki rozmiar i znikomą masę, możesz mieć dozymetr zawsze przy sobie i w ten sposób mierzyć dawkę pochłoniętego przez Ciebie promieniowania.

RADTriage 10 ma zakres pomiarowy od 10 do 4 000 mSv (milisiwertów) i jest zoptymalizowany pod kątem wskazywania małych dawek promieniowania. 
RADTriage 50 ma zakres pomiarowy od 50 do 4 000 mSv. Mniejsza czułość jest rekompensowana przez dłuższy okres trwałości.

Zasada działania

Dozymetr zbudowany jest ze związków chemicznych, które pod wpływem promieniowania ulegają polimeryzacji i zmieniają barwę. Ta stopniowa zmiana barwy pozwala na odzwierciedlenie rosnących dawek promieniowania.

Dozymetr jest wrażliwy na promieniowanie gamma i rentgenowskie (powyżej 30 keV), beta, oraz neutronów (powyżej 0,5 MeV). Nie mierzy jednak dawki promieniowania alfa. Natężenie dawki promieniowania i energia promieniowania mają minimalny wpływ na dokładność pomiaru promieniowania. 

Użytkowanie

Nosić w kieszeni, portfelu, razem ze służbowym identyfikatorem. Obserwować co jakiś czas barwę czujnika, najlepiej pod światłem świetlówki (dla najlepszego odwzorowania kolorów). 

Okres zdatności do użytkowania wynosi ok. 1 roku w przypadku RADTriage 10 i ok. 2 lat w przypadku RADTriage 50.

Możesz kupić więcej wskaźników i przechować je w zamrażarce nawet przez 5 lat (RADTriage 10) lub 10 lat (RADTriage 50). Przez ten czas będą gotowe do natychmiastowego użycia. Oznacza to, że wskaźnik kupiony dziś możesz użyć np. dopiero za 4 lata, gdy będzie jakaś awaria w elektrowni atomowej. Nie ma potrzeby kupowania wskaźnika i wymieniania go co rok!

Jeżeli FIT Indicator ma czerwone kropki lub tło jest w ciemnym kolorze, zgodnym z przedstawionym obok wzornikiem, dozymetr był wystawiony na działanie światła lub temperatury, albo jego okres użytkowania upłynął. W takim przypadku, należy użyć nowego dozymetru.

tym filmie można zobaczyć, jak RADTriage 50 zmienia barwę wskutek napromieniowania. 

Parametry

 • Dwa wskaźniki:Mierzy promieniowanie gamma i rentgenowskie (powyżej 30 keV), beta i neutrony (powyżej 0,5 MeV). Nie mierzy promieniowania alfa.
  • czujnik pokazujący wielkość pochłoniętej dawki (w zakresie od 10 do 4 000 mSv lub od 50 do 4 000 mSv),
  • FIT Indicator, wskazujący zdatność czujnika do użycia.
 • Rozmiar: jak karta kredytowa.
 • Masa: 3 gramy.
 • Gotowość do pracy: natychmiastowa i ciągła.
 • Dokładność/niepewność: ±20%.
 • Wpływ mocy dawki: minimalny.
 • Wpływ energii promieniowania: minimalny.
 • Wpływ wilgotności: brak:
 • Wpływ światła: minimalny dla 7 dni pod średnim promieniowaniem słonecznym. FIT Indicator mierzy ekspozycję na światło.
 • Odporność na wodę i uszkodzenia: czujnik jest zgrzany pomiędzy dwiema warstwami folii.
 • Woda i pranie: wodoodporny, wytrzymuje cykl prania w domowej pralce.
 • Rekomendowany okres użytkowania: rok lub 2 lata w temperaturze 25°C (odpowiednio RADTriage 10 i RADTriage 50).
 • Rekomendowany okres przechowywania: można przechowywać do 5 lub 10 lat w zamrażarce w temperaturze -15°C (odpowiednio RADTriage 10 i RADTriage 50).


Kilka słów o dawkach promieniowania

Dozymetr wyskalowany jest tak, by mierzyć istotne z medycznego punktu widzenia dawki promieniowania, ale też ostrzegać użytkowników już przy dawkach dużo mniejszych, dużo bezpieczniejszych.

Dawka ok. 2,2 mSv to dawka naturalnego promieniowania tła, którą przyjmuje w ciągu roku mieszkaniec Warszawy.

Dawka 50 mSv jest rocznym limitem promieniowania dla pracowników amerykańskich elektrowni jądrowych.

Dawka 100 mSv przyjęta w ciągu roku to najmniejsza dawka, jaka jest jakkolwiek powiązana z podwyższonym ryzykiem chorób nowotworowych.

Dawka 250 mSv to limit, jaki może być przyjęty przez pracownika amerykańskiej elektrowni jądrowej w ciągu całego życia. Po otrzymaniu takiej dawki promieniowania należy udać się do lekarza po konsultacje.

Dawka 400 mSv otrzymana w krótkim czasie może wywołać bezpośrednie efekty (chorobę popromienną).

Po otrzymaniu dawki 500-1 000 mSv należy koniecznie udać się do lekarza po pomoc.

Dawka 2 000 mSv to ciężka choroba popromienna, w niektórych przypadkach może być śmiertelna.

Dawka 4 000 mSv zazwyczaj jest śmiertelna.

Producent

JP Laboratories, Inc., USA.

Dostępność

To jedyny produkt w ofercie naszego sklepu, który ze względu na wymogi dotyczące jego magazynowania, nie znajduje się w naszym magazynie. Wysyłka zamówień z tym dozymetrem możliwa jest w ciągu kilku dni od złożenia zamówienia. 


Kupujący ten produkt kupili także:

4funkcyjny gwizdek od Coghlans4funkcyjny gwizdek od Coghlans Polecamy
Coghlans 4 Function Whistle
Filtr osobisty LifeStraw SteelFiltr osobisty LifeStraw Steel
LifeStraw Steel
Wodoodporny portfel Wodoodporny portfel Polecamy
Coghlans Watertight purse

Wodoodporny portfel

15.10PLN 13.20PLN
Awaryjna toaleta jednorazowa (2 szt.)Awaryjna toaleta jednorazowa (2 szt.)
Awaryjna toaleta jednorazowa (2 szt.)
Butelka z wymiennymi filtrami LifeStraw GoSchemat butelki z filtrem dwustopniowym LifeStraw Go
Lifestraw Go 2-stage