Czytanie kompasu i wykorzystywanie go do wyznaczania pozycji na mapie oraz wyznaczania kierunku w terenie są ważnymi umiejętnościami dla turystów, podróżników czy miłośników outdooru.
Jeśli się zgubisz w terenie, ale masz przynajmniej przybliżoną orientację w przestrzeni, możesz próbować odnaleźć drogę do cywilizacji nawet bez mapy. I choć wyznaczenie kierunku jest możliwe także w oparciu o gwiazdy i położenie słońca, to jednak działanie kompasu jest niezależne od pogody i pod tym względem zapewnia on wyższy poziom bezpieczeństwa.
Im większy kompas, tym zazwyczaj posiada więcej oznaczeń, m.in. ma dokładniejszą podziałkę pozwalającą na określenie azymutu (kierunku). Ale do przybliżonej nawigacji może wystarczyć już tylko jedno oznaczenie.
Północ magnetyczną pokazuje strzałka kompasu oznaczona literką N, często w kolorze czerwonym. W niektórych kompasach jest ona oznaczona punktem ze świecącej w ciemności farby.
Litera S oznacza kierunek południowy, E -- wschodni zaś W -- zachodni.
Nawet niewielkie kompasy guzikowe mają zazwyczaj także oznaczenia kierunków pośrednich -- północnego wschodu (NE), północnego zachodu (NW), południowego wschodu (SE) oraz południowego zachodu (SW). Kompas guzikowy marki BCB, który mamy w ofercie, posiada jeszcze osiem kresek między każdym z głównych kierunków, odpowiadające kolejnym dziesiątkom (na przykład kreski między kierunkiem wschodnim (90°, E) a południowym (180°, S) odpowiadają kolejno kierunkom 100°, 110°, 120°, 130° i tak dalej, zaś między nimi widać kierunek południowo-wschodni, 135°.
Kluczowe znaczenie ma umieszczenie kompasu w poziomie, aby igła mogła poruszać się (obracać się) swobodnie i ustawić się równo z liniami naturalnego pola magnetycznego ziemi. To dzięki tej właściwości naszego globu możliwe jest korzystanie z kompasu. Gdy urządzenie ustawimy pod kątem do podłoża, odczyt będzie zafałszowany.
Północ magnetyczna w Polsce nie jest spójna z północą geograficzną. Wynika to z faktu, że linie pola magnetycznego nie są idealnie równoległe do południków. Odchylenie to nosi nazwę deklinacji i wynosi dla obszaru Polski między 5 (przy zachodniej granicy) a niemal 8 (przy wschodniej granicy) stopni na wschód. Oznacza to, że północ magnetyczna jest w Polsce przesunięta o 5 do 8 stopniu na wschód w stosunku do północy geograficznej.
Dość często, gdy znajdujemy się w terenie, nie jesteśmy w stanie precyzyjnie określić naszej pozycji, o ile nie posłużymy się mapą. Jednak sama mapa to często zbyt mało, jeśli nie mijamy jakichś charakterystycznych obiektów.
Wyznaczenie pozycji na mapie z użyciem kompasu jest możliwe, jeśli mamy w pobliżu jakieś elementy, które możemy odnaleźć na mapie oraz możemy określić kierunek, w jakim od nas się znajdują.
Niekiedy nie jest możliwe wyznaczenie precyzyjnie miejsca, w którym się znajdujemy. Ale czasem i to jest wystarczająco pomocne. Jeśli na przykład znajdujemy się na jakimś odcinku drogi, ale nie wiemy dokładnie, która to droga, samo wyznaczenie kierunku, w jakim podąża droga, pozwoli ograniczyć nieco liczbę miejsc, w których potencjalnie możemy się znajdować.
W pierwszej kolejności musimy na mapie wyznaczyć kierunek z punktu, w którym się znajdujemy, do celu. Aby to zrobić przyda się kątomierz albo oznaczenia kątowe na kompasie. W tym przypadku do wskazań kompasu trzeba będzie zastosować poprawkę wynikającą z deklinacji.
Możemy też po prostu ustawić północ kompasu zgodnie z północą magnetyczną na mapie, co pozwoli nam uniknąć uwzględniania poprawki.
Przykładowo, jeśli według mapy musimy iść w kierunku północno-zachodnim (315°), musimy odnaleźć na kompasie kierunek 309°. W takim przypadku:
Pamiętaj, żeby kompas używać w terenie z dala od zakłóceń magnetycznych, takich jak metalowe przedmioty, telefony komórkowe czy elektronika.
Dodatkowo, nawet mając przy sobie mapę i umiejąc ją interpretować, warto regularnie sprawdzać na niej swoje położenie, aby później nie było zaskoczeń.
Umiejętność posługiwania się kompasem i mapą może znacznie zwiększyć bezpieczeństwo podczas wypraw na łono natury. Oraz zwiększyć szansę na bezpieczny powrót do cywilizacji, gdy się zgubimy w głuszy.