Jak działa filtr do wody?

Dodano:2022-12-01

W czasie wypadu w teren albo sytuacji awaryjnej można bazować na wodzie butelkowanej, co jednak nie sprawdzi się na dłuższą metę. Wtedy potrzebny będzie filtr do wody, aby zamienić wodę z rzeki czy strumienia na wodę pitną. Tylko woda filtrowana może być bezpieczna do picia, dzięki usunięciu z niej niebezpiecznych, szkodliwych substancji oraz zanieczyszczeń biologicznych. Picie wody nawet z górskiego strumienia może powodować ryzyko poważnych problemów zdrowotnych, a w sytuacji kryzysowej, także ryzyko śmierci z odwodnienia!

Jak działają filtry? Każdy dobry filtr do wody skutecznie przechwytuje składniki odpowiedzialne za powstawanie wielu chorób, na przykład drobnoustroje chorobotwórcze: bakterie oraz pierwotniaki, albo metale ciężkie, ale także niewidoczne gołym okiem kawałki tworzywa sztucznego, czyli tak zwane mikroplastiki.

Bezpieczna woda filtrowana, czyli jaka? 

Usunięcie z wody zanieczyszczeń mechanicznych i biologicznych jest dość łatwe, zrobi to już filtr mechaniczny, czyli po prostu sitko o odpowiednio małych oczkach. Usunięcie zanieczyszczeń chemicznych, takich jak substancje ropopochodne, nawozy sztuczne, czy pestycydy, jest już znacznie trudniejsze. Dobrze radzą sobie z tym dzbanki filtrujące, gdy wlewamy do nich bezpieczną mikrobiologicznie wodę z miejskich wodociągów. Mają one wymienne wkłady zawierające m.in. węgiel aktywny, które są w stanie przechwycić metale ciężkie oraz zmniejszyć ilość kamiennego osadu na dnie czajnika (którego jest tym więcej, im bardziej twarda woda). Woda lecąca z kranu (woda wodociągowa) jest przecież zdezynfekowana i bezpieczna, ale jej smak może budzić zastrzeżenia. Usunięcie na przykład resztek chloru zapewni jej lepszy smak.

jak-dziala-filtr-do-wody

Filtry turystyczne i na trudne czasy

Turystyczne filtry do wody, które mają usunąć także chemikalia, muszą stanowić nie tylko filtr mechaniczny (mechaniczną barierę dla większych zanieczyszczeń), lecz także mieć filtry węglowe. Optymalnie, jeśli są to wymienne wkłady, co pozwala na zmniejszenie kosztu eksploatacji.

W warunkach kryzysowych można do filtrowania wody użyć najpierw prosty filtr turystyczny usuwający zanieczyszczenia mechaniczne i biologiczne, a potem wykorzystać dzbanek filtrujący, by usunąć zanieczyszczenia chemiczne. Odwrotna kolejność jest niewskazana, bo w dzbanku będą się rozwijać zanieczyszczenia biologiczne.

Dobre turystyczne filtry do wody muszą...?

W terenie i w sytuacjach awaryjnych woda filtrowana powinna być wolna od zanieczyszczeń biologicznych, mechanicznych i chemicznych. Awaryjnie i doraźnie można stosować inne metody uzdatniania wody, zwłaszcza, jeśli dobry filtr nie jest dostępny. W takich warunkach można użyć tabletek do dezynfekcji wody lub innych preparatów zawierających chlor, które zneutralizują zanieczyszczenia biologiczne. Można też ograniczyć się do zagotowania wody.

Ale najlepszym rozwiązaniem są filtry do wody, które mają wymienne wkłady węglowe pozwalające na usuwanie z wody zanieczyszczeń chemicznych. W sytuacji awaryjnej we własnym domu można je też użyć do usunięcia z niej chloru, czyli wykorzystanie do celów spożywczych na przykład wody znajdującej się w przydomowym basenie!

Duży wybór filtrów do wody na polskim rynku utrudnia podjęcie właściwej decyzji zakupowej, dlatego w naszym sklepie mamy ich stosunkowo niewiele różnych modeli, bo sami dokonaliśmy ich wstępnej selekcji, wybierając tylko najlepsze rodzaje filtrów i znane na rynku marki! Uważamy, że takie urządzenie powinno znaleźć się w każdym domu w Polsce!

Terenowe metody filtrowania wody, gdy będzie naprawdę źle

Zaimprowizowane filtry do wody można wykonać samodzielnie w terenie. Wystarczy w tym celu użyć plastikowej butelki z wyciętym dnem, w której umieścimy kolejno (patrząc od dołu, czyli od pierwszej warstwy):

  • papier toaletowy lub ręcznik papierowy,
  • jak najbardziej rozdrobniony węgiel drzewny (optymalny byłby węgiel aktywny, ale jego wykonanie w warunkach terenowych jest praktycznie niemożliwe),
  • piasek, najlepiej czysty i pozbawiony mułu,
  • kamyczki lub żwir, ewentualnie szyszki lub patyki.

Jak działają filtry tego typu? Warstwa piasku usuwa zanieczyszczenia mechaniczne, w warstwie węgla drzewnego następuje adsorpcja szkodliwych elementów chemicznych, a ręcznik papierowy zatrzymuje drobinki węgla i piasku, zapewniając też przejrzystość wody. Smak wody i jakość wody uzdatnionej w takim filtrze oczywiście będzie daleka od jakości wody butelkowanej. Dla zapewnienia dodatkowego bezpieczeństwa takiej wody pitnej, warto ją dodatkowo zagotować w celu zdezynfekowania (neutralizacji zanieczyszczeń biologicznych).

Dzbanki filtrujące w sytuacjach awaryjnych

Wiele polskich rodzin ma w domach filtry do wody z kranu, zapewniające wodzie pitnej z kranu z miejskich wodociągów lepszy smak oraz zmniejszające twardość wody. Filtry tego typu można również używać doraźnie w sytuacjach awaryjnych, z pewnymi ograniczeniami.

Dzbanki filtrujące są wyposażone w bardzo zgrubne filtry mechaniczne, czyli usuwają tylko największe zanieczyszczenia tego typu -- na przykład drobinki rdzy uwalniające się czasem z rur. Nie usuną jednak zanieczyszczeń biologicznych, jak bakterie czy pierwotniaki. A zatem, dzbanki filtrujące zalane wodą z rzeki mogą stać się miejscem, w których te drobnoustroje będą się dodatkowo namnażać. Na co dzień w wodzie wodociągowej ich przecież nie ma.

Rozwiązaniem jest przefiltrowanie najpierw wody z użyciem filtra turystycznego, w celu usunięcia zanieczyszczeń biologicznych i mechanicznych, albo jej zagotowania (w celu dezynfekcji). Tak uzdatnioną wodę można uznać za bezpieczną.

Dzbanki filtrujące a minerały

Warto tu zauważyć, że choć dzbanki filtrujące powodują usunięcie z wody niektórych wartości odżywczych (minerałów i mikroelementów), to nie stanowi to samo w sobie problemu. Woda przecież nie jest jedynym ich źródłem, do organizmu dostarcza je także pożywienie. Nie ma więc co rezygnować z tego typu filtrów do wody ze względu na tę ich cechę. Najważniejsze, by woda była wolna od niebezpiecznych substancji chemicznych, jak metale ciężkie czy związki ropopochodne. Co ważne, nie każdy dzbanek filtrujący sobie z tym poradzi, trzeba sprawdzić to w dokumentacji dostarczonej przez producenta.

Wszystko to nie ma znaczenia, gdy woda wodociągowa leci z kranu i jest bezpieczna. Ale taka sytuacja może w każdej chwili się skończyć i to z wielu różnych przyczyn.