Tak, czajniki, które sprzedajemy tutaj (jak Kelly Kettle czy Survival Kettle), to najlepsze rozwiązanie na trudne czasy, pozwalające na szybkie gotowanie dużych ilości wody przy małym zużyciu paliwa. Ale przecież do ewakuacji z oblężonego miasta, czy zwykłej pieszej turystyki, mogą być za duże i za ciężkie.
Z drugiej strony kuchenka turystyczna na gaz lub paliwo ciekłe wymaga zabrania ze sobą odpowiednich ilości paliwa. Ale po co zabierać paliwo, gdy będziemy w miejscu, gdzie paliwa jest pod dostatkiem i można po prostu wykorzystać wszechobecne patyki i inne kawałki drewna?
W takich warunkach znacznie lepiej spisze się ognisko typu Dakota, albo właśnie ta składana kuchenka turystyczna Samotny Wilk polskiej marki Survival Kettle.
Turystyczna kuchenka na drewno Samotny Wilk składa się z kilku blaszek, które należy w zmyślny sposób ze sobą połączyć. W jej wnętrzu można zapalić niewielkie ognisko albo spalić paliwo turystyczne, co w zupełności wystarcza do zagotowania wody czy przygotowania posiłku nawet dla kilku osób. Po złożeniu taka kuchenka na drewno może być przechowywana w zmyślnym pokrowcu z wytrzymałego materiału (w zestawie), który można przenosić w kieszeni albo przypiąć do paska spodni lub plecaka za pomocą przyszytej z tyłu szlufki. Umożliwia to nieduża wielkość kuchenki.
Kuchenka na drewno Samotny Wilk wykonana jest ze stali nierdzewnej i występuje w czterech wariantach, różniących się wielkością i masą:
- mini, z trzema ściankami, o wymiarach po spakowaniu 11×8,5×0,3cm, wadze 92 g, przystosowanej do spalania turystycznym paliwem stałym (kostki) lub żelowym,
-
light, z czterema ściankami, dostosowanej do spalania drewna, szyszek, patyków, o rozmiarach 12×15×0,5cm i wadze 238 g,
-
bushcraft, zbliżonej do powyższego wariantu (wielkość kuchenki po spakowaniu 12x15x0,5cm), także z czterema ściankami, spalającej drewno i szyszki, wyposażonej dodatkowo w dwie poprzeczki-ruszty, pozwalające na gotowanie wody nawet w niewielkich kubeczkach oraz duży otwór do ładowania większych kawałków paliwa (waga: 391 g),
-
bushcraft DUO, modyfikacji wariantu bushcraft (po spakowaniu 12x15x1cm), wyposażonej dodatkowo w półeczkę do spalania paliwa turystycznego w kostkach, co pozwala na zagotowanie posiłku lub wody także wtedy, gdy nie da się znaleźć ani grama suchego opału (waga: 404 g).
Materiałem, z których wykonana jest taka turystyczna kuchenka na drewno (wszystkie modele), jest oczywiście stal nierdzewna. Jak widać, wszystkie po złożeniu mają bardzo małe rozmiary i zmieszczą się w odpowiednio dużej kieszeni.
Naturalnie tego typu kuchenka na drewno nie sprawdza się aż tak dobrze, jak piece kuchenne, na których gotowały nasze babcie. Planując przebywanie w jednym miejscu przez dłuższy czas (na przykład kilka tygodni) można pokusić się o wykonanie większego i wygodniejszego paleniska, na przykład z wypalonej gliny. Ale jeśli musimy się przemieszczać (np. w czasie ewakuacji) albo po prostu jedziemy na krótki, kilkudniowy wyjazd, taka kuchenka na drewno będzie idealna.
Ze względu na to, jaką konstrukcję ma ta kuchenka turystyczna, jest minimalne ryzyko, że płonące kawałki drewna wypadną ze środka na grunt. Tym niemniej, aby było to stuprocentowo bezpieczne, pamiętaj o następujących zasadach bezpieczeństwa:
- wszelkiego rodzaju kuchenki turystyczne na drewno oraz innego rodzaju paleniska na paliwo stałe należy używać wyłącznie na świeżym powietrzu, używanie ich w pomieszczeniach zamkniętych, a także przyczepach kempingowych, namiotach i tak dalej, oznacza ogromne ryzyko pożaru i zaczadzenia, ale także po prostu zadymi wnętrze,
- uprzątnij miejsce, w którym chcesz rozstawić i rozpalić kuchenkę, aby nie było tam palnych substancji (liści, patyków), a jeżeli jest tam warstwa mchu, to ją odetnij i zdejmij, a następnie ułóż obok,
- jeśli to możliwe i potrzebne, zorganizuj trochę piasku i przysyp nim warstwę materii organicznej, która znajduje się pod mchem lub liśćmi,
- zadbaj o to, by kuchenka nie zapadła się w grunt pod ciężarem swoim oraz umieszczonego na niej garnka (udepcz grunt),
- trzymaj w pobliżu coś, czym w razie potrzeby ugasisz ogień (gaśnicę, wodę, piasek),
- użyj drewno lub paliwo stałe w kostkach, stosownie do potrzeb (paliwo w kostkach możesz użyć też do rozpalenia, jeśli masz do dyspozycji wyłącznie wilgotny opał),
- gdy kuchenka na drewno już pracuje, nie spuszczaj jej z oka,
- dopilnuj ugaszenia ognia,
- rozpalaj ogień w kuchence tylko w miejscach, w których jest to dozwolone!
Wracając z lasu zabierz śmieci, żeby wracać z czystym sumieniem!
Jak efektywnie wykorzystać takie kuchenki turystyczne do przygotowywania posiłków?
Kuchenkę turystyczną na paliwo stałe można traktować podobnie, jak kuchenki gazowe. Z tą różnicą, że kuchenka gazowa (albo kuchenka na benzynę) ma możliwość wygodnej zmiany mocy (wielkości płomienia) w bardzo dużym zakresie.
Gdy spalamy paliwo stałe, regulacja mocy kuchenki (intensywności ognia) jest dużo trudniejsza.
Dlatego w przypadku kuchenek na drewno dobrze sprawdzi się gotowanie produktów w dużej ilości wody. Doskonale nadają się one też do przygotowywania dań liofilizowanych. Turystyczne kuchenki tego typu rozpala się wtedy intensywnie, aby zagotować wrzątek jak najszybciej. Efektywne wykorzystanie drewna pozwala na oszczędność paliwa. To będzie cenne zwłaszcza w niesprzyjających warunkach atmosferycznych, gdy trudno będzie o suche drewno.
Dużo trudniejsze jest przygotowanie dań takich, jak na przykład różnego rodzaju duszone czy smażone mięsa i warzywa. Istnieje bowiem ryzyko ich przypalania, trzeba więc albo palić ogień ostrożnie, albo często mieszać, aby produkty nie przywierały. Zwłaszcza, że w terenie może być problem z ich oczyszczeniem.
Lepiej wybrać kuchenkę gazową czy na drewno?
Kuchenki gazowe turystyczne (palniki turystyczne) zazwyczaj są małe i lekkie, zajmują więc niewiele miejsca, choć trzeba do tego doliczyć jeszcze wielkość i masę kartusza z gazem. Składane kuchenki na drewno też nie zajmują dużo miejsca po złożeniu, dzięki niewielkim rozmiarom. Tworzą bowiem bardzo płaską paczkę.
Kuchenka gazowa może być używana w pomieszczeniach. Kuchenki turystyczne na paliwo stałe absolutnie nie mogą być używana w taki sposób. Przy spalaniu drewna powstaje bowiem tlenek węgla, który jest gazem toksycznym i może spowodować zgon.
W długotrwałym kryzysie bardziej sprawdzą się kuchenki turystyczne na drewno, które będzie łatwiej dostępne.