Szkolenie online: Ewakuacja: krok po kroku!
Udostępnij:

Chcesz przygotować siebie i swoją rodzinę do ewakuowania się z domu w razie sytuacji awaryjnej? Nie chcesz narażać ich na skutki pożaru lasu, który spali także Twój dom pod lasem? Obawiasz się, że w razie wojny z Rosją zostaniesz wcielony do wojska i musisz zapewnić żonie i dzieciom możliwość wyniesienia się z miasta, bo nie chcesz, żeby zginęli w ataku rakietowym?

Oto szkolenie dla Ciebie i Twojej rodziny: Ewakuacja: krok po kroku! 

Cztery moduły szkolenia będą omawiać kolejne etapy przygotowywania się do ewakuacji. Każdy moduł trwać będzie ok. 2 godzin i mieć formę transmisji na żywo, na której będziemy omawiać kolejne zagadnienia i odpowiadać na pytania uczestników. 

Szkolenie prowadzone będzie online w małej grupie (tylko 60 miejsc), aby zapewnić dostatecznie dużą ilość czasu na odpowiedzi na pytania każdego kursanta. Ale też żeby zapewnić komfortową atmosferę do zadawania trudnych pytań.  

Wstępne terminy kolejnych modułów:

  1. rozpoznanie potrzeb i zagrożeń -- 15.02.2024, 20:00,
  2. cel ewakuacji -- 29.02.2024, 20:00,
  3. trasa i procedura ewakuacji -- 14.03.2024, 20:00,
  4. zestaw ewakuacyjny -- 28.03.2024, 20:00.

Do uczestnictwa w szkoleniu wystarczy komputer lub smartfon z dostępem do internetu. Nie trzeba zakładać nigdzie żadnych kont, instalować specjalnych aplikacji, podłączać do komputera kamerki i tak dalej. 

Zapis z transmisji będzie dostępny do obejrzenia przez dowolnie długi okres dla wszystkich uczestników szkolenia. Jeśli nie będziesz mógł uczestniczyć, obejrzysz go w dogodnym czasie. A jeśli podeślesz pytania przed danym modułem, będziemy mogli je zadać w czasie szkolenia, aby na pewno pojawiły się w zapisie z modułu szkolenia!

Po każdym module uczestnik otrzyma zadania domowe do wykonania. Nie będziemy ich publicznie sprawdzać (bo będą zawierać wrażliwe informacje), ale będą ogromnie pomocne do efektywnego skorzystania z kolejnych modułów i realnego przygotowania się na sytuacje awaryjne.

 

1. Rozpoznanie potrzeb i zagrożeń

W pierwszym module odrobimy lekcje i sprawdzimy, co nam zagraża i co jest nam niezbędne do przeprowadzenia ewakuacji. Inaczej przecież należy ją zaplanować, gdy zagraża nam skażenie chemiczne i wszyscy pracujemy zdalnie, a dzieci objęte są edukacją domową, a inaczej, gdy zagrażać nam będzie powódź, jeden dorosły jest w domu, drugi w pracy za granicą, a dzieci są w dwóch różnych szkołach w dwóch różnych punktach miasta. 

W zależności od tego, gdzie mieszkamy, możemy być zagrożeni w różny sposób. Inne zagrożenia spotkają osobę mieszkającą w pobliżu Zakładów Azotowych w Puławach, a inne kogoś mieszkającego na wsi na obszarze, który może zostać zalany przez dużą rzekę. 

Bez rozpoznania tego, co potencjalnie nam zagraża, nie będziemy w stanie ocenić, którędy powinniśmy się ewakuować i jaki sprzęt przygotować. 

Na tym etapie zajmiemy się również analizą sytuacji rodzinnej. Wskażemy, jak ustalić, kim trzeba będzie się zaopiekować, a kto będzie mógł poradzić sobie sam. Zweryfikujemy, czy nie ma w rodzinie osób o dodatkowych potrzebach, np. osób z niepełnosprawnościami lub przewlekłymi chorobami. To z kolei jest niezbędne do zbudowania dobrze działającej i łatwej do zastosowania procedury ewakuacji.

Po pierwszym module będziesz wiedzieć, jakie są silne i słabe strony Twojej sytuacji i na co musisz zwrócić uwagę planując ewakuację. 

2. Cel ewakuacji

W tym module omówimy szczegółowo proces wyboru miejsca docelowego ewakuacji. Ustalimy, co jest w takim miejscu niezbędne. Podpowiemy, jak ten obiekt przygotować i dodatkowo wyposażyć, by mógł służyć nam w trudnych czasach. Pokażemy, jak wykorzystywać go również na co dzień, by obniżyć koszty stworzenia takiego miejsca.

Podpowiemy, jakie kryteria są istotne z perspektywy wyboru takiego miejsca.

Przedstawimy kilka rozwiązań, jeśli nie jesteśmy w stanie zawczasu stworzyć sobie takiego miejsca, ze względu na ograniczenia (koszty, sytuację rodzinną, albo fakt, że żyjemy na emigracji). 

Przeanalizujemy również scenariusz, w którym rodzina zostanie ulokowana gdzieś przez lokalne władze. Podpowiemy, co w takim scenariuszu będzie przydatne.

3. Trasa i procedura ewakuacji

W tym module skupimy się na tym, jak zaplanować bezpieczną trasę do miejsca docelowego. Czy korzystne będzie nastawienie się na ewakuację samochodem? Czy most, którym będziemy chcieli pokonać rzekę przepływającą przez miasto jest dobrym wyborem? Czy może lepiej postawić na ewakuację pieszą albo rowerem, z mniejszą ilością sprzętu, który umieścimy na trasie w ukrytych schowkach? Pokażemy, co również oprócz samego wyznaczenia trasy jest niezbędne (np. sprawdzenie i wyznaczenie miejsc na bezpieczny nocleg, lub na umówienie się z innymi osobami z rodziny, by dołączyły do nas na trasie).

W czasie tego bloku tematycznego pokażemy, jak stworzyć procedurę ewakuacji, czyli dokument określający m.in. sposób komunikacji i łączności, gdy nie będzie działać telefonia komórkowa i internet, zadania poszczególnych członków rodziny, czy inne dodatkowe informacje pomoce w razie takiego kryzysu. Ten dokument będzie niezbędny, gdy konieczność ewakuacji pojawi się w czasie, gdy rodzina będzie rozproszona w różnych częściach miasta.

Na przykładzie jednej z dzielnic Warszawy pokażemy, w jaki sposób należy analizować słabe punkty dzielnicy i potencjalne drogi wyjazdu z niej. Podpowiemy, z użyciem jakich narzędzi można sprawdzać przejezdność trasy bez wyjścia z domu. Pokażemy, jak tę trasę testować w praktyce i dlaczego jest to niezbędne.

4. Zestaw ewakuacyjny

Dopiero wiedząc przed czym uciekamy, dokąd i jak chcemy to zrobić, możemy zdecydować, co ze sobą zabrać

Dobry zestaw ewakuacyjny sprawdzi się zarówno gdy spędzimy kilka dni w szpitalu, jak i w czasie ewakuacji, gdy dom zniszczy trąba powietrzna, albo gdy będziemy uciekać przed powodzią. Ale zbudujemy go inaczej, jeśli musimy liczyć się ze skażeniem chemicznym, prawda?

W tym module przeanalizujemy kategorie sprzętu, które muszą znaleźć się w zestawie ewakuacyjnym i pokażemy konkretne produkty na przykładzie. Pokażemy też zestaw przetrwania, który ja zbudowałem dla siebie, jako centralny element naszego rodzinnego zestawu ewakuacyjnego. 

 

Pełna gwarancja użyteczności i satysfakcji: jeśli w ciągu 366 dni po ukończeniu szkolenia uznasz, że nie było warte wydanych pieniędzy, otrzymasz zwrot pełnej wpłaconej kwoty. Bezwarunkowo, w każdym przypadku!