Jak zrobić bezpieczne miejsce na ognisko w ogrodzie?

Dodano:2024-02-29

Aby zrobić bezpieczne miejsce na ognisko, wybierz otwarte, płaskie miejsce z dala od drzew i krzewów. Usuń wszystkie łatwopalne materiały z obszaru, na którym planujesz rozpalić ogień. Ogranicz przestrzeń na ognisko kamieniami lub inną niepalną barierą (np. pierścieniem wyciętym z metalowej beczki), aby zapobiec rozprzestrzenianiu się ognia.

Pamiętaj też, aby przed rozpaleniem ognia zgromadzić pod ręką środki gaśnicze, takie jak woda lub piasek (albo po prostu gaśnicę). I dbaj o to, by po wygaśnięciu ognia a przed opuszczeniem tego miejsca upewnić się, że już nic się nie pali. Ognisko w ogrodzie pozwala spędzić przyjemnie czas, ale niedopilnowane może być przyczyną katastrofy.

Ale co, jeśli chcielibyśmy mieć jedno dedykowane miejsce do palenia ognia w ogrodzie? Jak zrobić ognisko (czy raczej miejsce na ognisko) wielorazowego użytku? :) Wygodniejsze i bezpieczniejsze?

Palenisko ogrodowe: ogólne zasady

Przy budowie paleniska ogrodowego należy wybrać bezpieczne, otwarte miejsce z dala od łatwopalnych materiałów i konstrukcji. Dotyczy to nie tylko budynków znajdujących się na działce, ale także obiektów małej architektury (drewutnie, huśtawki) oraz drzew i krzewów. Niedopuszczalne jest zwłaszcza umieszczanie takiego paleniska pod drzewem, którego korona może się zająć od płomieni. Jeśli nawet nie nastąpi pożar, palenie ogniska pod drzewem nie pozostanie bez wpływu na zdrowie tego drzewa!

Podłoże powinno być niepalne. Palenisko ogrodowe musi pozwalać na bezpieczne prowadzenie w nim ognia bez ryzyka, że zapalą się np. warstwy przesuszonej ściółki. Warto wykonać podłoże w taki sposób, aby łatwo było na nim nie tylko gasić ogień, lecz także później uprzątać popiół. Można na przykład wykonać spód paleniska z kamienia polnego.

Wielkość paleniska dobieramy stosownie do potrzeb. Warto w początkowym okresie gdy zbudujemy palenisko ogrodowe pozwolić sobie jeszcze na jego modyfikację, gdyby okazało się za małe albo za duże. Z pewnością musimy mieć tam przestrzeń na drewno, które będziemy palić, ale także pewien margines bezpieczeństwa. Z drugiej strony, zbyt duże palenisko sprawi, że ludzie będą siedzieć zbyt daleko od płomieni i po prostu będzie im zimno.

Obrzeże paleniska musi być stabilne, wykonane z cegły, kamieni lub metalu, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się ognia. Oczywiście pilnować tego muszą użytkownicy paleniska, ale po co sobie życie utrudniać? Warto, by kamienne palenisko abo metalowy pierścień były na tyle wysokie, aby minimalizowało ryzyko, że nagły podmuch wiatru rozrzuci żarzące się kawałki drewna

Warto rozważyć przygotowanie od razu miejsca na zgromadzenie wody lub piasku do gaszenia. W pobliżu miejsca na ognisko w ogrodzie można z jednej strony ustawić od razu skrzynię z piaskiem i wiadro z wodą.

Budowa paleniska ogrodowego z cegły lub bloczków betonowych

Pierwszym etapem jest oczywiście wybór miejsca na takie proste palenisko, ale to jest chyba oczywiste, bo pisaliśmy to już dwukrotnie.

Następnie usuń wierzchnią warstwę ziemi i wykop dołek na fundament. Wypełnij go warstwą żwiru lub piasku dla zapewnienia dobrego drenażu. Ubij tę warstwę jak najlepiej, aby zapewnić stabilność podłoża.

Ułóż pierwszą warstwę cegieł lub bloczków, pilnując, aby była poziomo. Spód paleniska z cegieł lub bloczków możesz też wykonać tak, aby wprowadzić delikatny spadek do środka paleniska (aby rozżarzone patyki nie staczały się do zewnątrz). Niewielki spadek ułatwi też sprzątanie paleniska.

Na tę spodnią warstwę warto wykorzystać cegły lub bloczki odporne na wysokie temperatury. Bo to właśnie w tym miejscu palenisko będzie narażone na kontakt z rozżarzonym drewnem. Również zaprawa musi wykazywać się odpowiednią odpornością. Można tu posłużyć się glinianą zaprawą do palenisk.

W kolejnym kroku kontynuuj układanie kolejnych warstw obudowy paleniska (czyli murowanie ścianek paleniska), aż do osiągnięcia pożądanej wysokości.

Na koniec, stosownie do potrzeb, możesz dodać ruszt do grilla. Możesz też obok obudowy paleniska z cegieł zrobić miejsce do ustawienia grilla.

Palenisko przenośne w ogrodzie

Ale po co zastanawiać się jak zrobić palenisko ogrodowe, skoro można kupić i wykorzystywać gotowe palenisko?

Coraz więcej firm produkuje i sprzedaje takie paleniska wykonane np. z żeliwa lub odpowiednio grubej blachy.

Autor tego artykułu kupił sobie przenośne palenisko ogrodowe Biolite FirePit, bo myślał, że to produkt z rodziny kuchenek na drewno produkujących prąd (jakie mamy w ofercie sklepu). Jakież było jego zaskoczenie, gdy okazało się, że to palenisko nie ma takiej funkcji!

Ognisko z felgi od traktora

Dla osób, które mają dostęp do różnych dziwnych niepotrzebnych nikomu rzeczy, możliwości jest znacznie więcej. Potrzebne jest nam tylko coś, co będzie mogło stanowić po odpowiedniej przeróbce obudowę paleniska a może także jej dno.

Może to być felga od ciągnika, bęben pralki albo jakiś inny metalowy element o podobnym kształcie.

Dedykowane miejsce na ognisko we własnym ogrodzie – poznaj korzyści!

Może jednak zacznijmy od niedogodności. Palenisko ogrodowe, bez względu na to, jak funkcjonalne kupimy albo wykonamy, nie wpływa na to, że dym zawsze wieje tam, gdzie my siedzimy. ;) Dymu powstaje mniej, gdy mamy większą ilość powietrza do spalania, a także gdy palimy suchym opałem, ale kierunek unoszenia się zależy od wiatru i obudowa paleniska w tym zakresie niewiele zmienia.

Największą korzyścią z posiadania takiego paleniska w ogrodzie jest to, że po prostu jest ono bezpieczniejsze w użyciu i zapewnia większy komfort. Możemy sobie przecież tam wymurować nie tylko obudowę, lecz także ławki albo stoliki do ustawienia jedzenia, napojów, albo innych niezbędnych rzeczy.

I na koniec jeszcze kilka uwag o oczywistym charakterze. Nie wolno igrać z ogniem. Kierujmy się zdrowym rozsądkiem. Wybierzmy odpowiednie miejsce na ulokowanie paleniska. Korzystajmy z niepalnych materiałów budowlanych, czyli blachy, a nie podkładów kolejowych. I pilnujmy odległości od innych, palnych obiektów, ściany domu i tak dalej.