- Gdzie trzymać zapas wody na trudne czasy? - pytają nas często internauci. Odpowiadamy, że rozsądnym rozwiązaniem jest używanie butelek PET po napojach i wymiana wody w nich raz w roku ze względu na związki chemiczne przenikające z butelek do wody. Ale nie wszystkim to wystarcza.Dla takich osób mamy w ofercie pojemniki AquaBrick™ firmy Sagan™. To pojemniki wykonane z wytrzymałego tworzywa HDPE (polietylen wysokiej gęstości), idealnie nadające się na przechowywanie wody (ale nie tylko!) na naprawdę trudne czasy. Nie zawiera BPA! W pełni nadaje się do recyklingu.Zbiorniki są w stanie wytrzymać temperatury sięgające aż 110°C, zaś plastik staje się kruchy dopiero w temperaturze -75°C. Oznacza to, że wodę można w nich przechowywać w domu, piwnicy, na strychu, w samochodzie pod blokiem, zakopaną pod ziemią, czy po prostu ustawioną na świeżym powietrzu.Skoro mówimy o ustawieniu, warto wspomnieć, że konstrukcja zbiorników AquaBrick powoduje, że idealnie nadają się do ustawiania w stosy właśnie. Na jednej stronie zbiornika znajdują się dwie wypustki, na drugiej dwa otwory. To pozwala ustawiać je w stosy pojedyncze, podwójne, albo w innej konfiguracji. Każdy zbiornik ma pojemność 3 galonów, czyli 11,35 litrów wody, co stanowi zapas na 72 godziny dla 1 osoby. Ale te zbiorniki nadają się do przechowywania nie tylko wody, lecz także wszystkich innych rzeczy, które potrzebujemy zabezpieczyć przed działaniem wilgoci właśnie. Skoro mogą przechować wodę w środku, mogą zabezpieczyć to, co w środku przed działaniem wody. Można w nich przechowywać więc także:
- sypką żywność (aż 9 kg),
- zestaw przetrwania na 72 godziny,
- kopię najważniejszych dokumentów,
- amunicję do broni palnej (w Polsce ze względu na przepisy trzeba byłoby trzymać taki pojemnik dodatkowo w szafie pancernej) lub proch strzelniczy do broni czarnoprochowej.
Ze względu na karby na krawędziach, można je wygodnie i skutecznie zamocować taśmami do bagażnika dachowego w samochodzie, na bagażniku rowerowym lub do quada. Jeśli masz dużą zamrażarkę, możesz wykorzystać pojemnik do zrobienia dużego bloku lodowego, który skutecznie utrzyma temperaturę w zamrażarce przez jakiś czas po wyłączeniu prądu. Parametry:
- długość 46 cm,
- szerokość 23 cm,
- wysokość 15 cm,
- masa 1,07 kg,
- pojemność 11,35 litrów.
Wyprodukowane w USA.
Uwaga! Przy zamawianiu więcej jak 1 sztuki rekomendujemy wybór przesyłki kurierskiej, bo już 2 pojemniki nie zmieszczą się do największej skrytki w Paczkomatach.
Często zadawane pytania
Jak długo woda pitna może stać w takim pojemniku?
Odpowiedź na to pytanie związana jest przede wszystkim z jakością wody.
Pojemnik jest szczelny i nie dopuści do skażenia wody zanieczyszczeniami biologicznymi czy chemicznymi. Nie zabezpieczy jednak przed rozwojem w wodzie bakterii czy wirusów, jeśli te znajdowały się w niej w momencie napełnienia zbiornika.
Z tego względu rekomendujemy zastosowanie jednego z poniższych rozwiązań:
- wymiana wody co 6-12 miesięcy,
- dodanie do wody substancji zabezpieczających przed rozwojem życia biologicznego,
- usunięcie lub neutralizację zanieczyszczeń biologicznych przy korzystaniu z wody ze zbiornika, z użyciem choćby filtra Lifestraw lub tabletek Javel Aqua, albo po prostu poprzez zagotowanie, np. w czajniku Kelly Kettle.
Czy w pojemnikach Sagan Aquabrick można przechowywać paliwo?
Technicznie -- tak. Producent jednak nie oferuje pojemników jako nadające się do przechowywania paliwa.
Czy można dokupić same zakrętki?
Samych zakrętek nie ma w sprzedaży, natomiast jest możliwość dokupienia zakrętkę z kranem ułatwiającym nalewanie wody.
Trzeba być ostatnim frajerem by kupić taki pojemnik. W biedronce za 1 szt. 5L butelki z woda (z rączka) płacimy 1,6 PLN. Czyli kupując dwie mam to samo za 3.2 PLN. Od razu z wodą i sterylnie.
No cóż, niby tak, ale nie do końca. Właściwie to zupełnie nie tak. Już spieszę z wyjaśnieniami.
Po pierwsze, butelki z wodą z rączką o pojemności 5 litrów, to butelki PET. PET nie jest najlepszym (delikatnie mówiąc) plastikiem do przechowywania wody na dłużej, bowiem uwalniają się z niego różne substancje chemiczne. Pojemnik sprzedawany przez nas wykonany jest z HDPE, czyli polietylenu wysokiej gęstości, tworzywa znacznie bezpieczniejszego.
Po drugie, w odróżnieniu od butelek PET z Biedronki, nasz pojemnik wytrzyma zamrożenie, a więc można w nim z powodzeniem przechowywać wodę tam, gdzie jest ryzyko ujemnych temperatur (jak choćby na nieogrzewanym strychu). Może i w dobie zmian klimatu mrozów w Polsce coraz mniej, ale jednak się zdarzają i naszym zdaniem warto brać je pod uwagę.
Po trzecie, nasz pojemnik jest dużo wytrzymalszy, aniżeli 5-litrowa butla z PET. Bez problemu wytrzyma upuszczenie na ziemię, gdy przypadkiem wyślizgnie się nam z ręki, i to niejedno. 5-litrowa butla z PET ma za zadanie przenieść wodę ze sklepu do domu, nikt nie projektował jej z zamiarem zapewnienia jakiejkolwiek poważniejszej wytrzymałości.
Po czwarte, nasz pojemnik jest znacznie wygodniejszy w przechowywaniu. Można go ustawiać w stosy pojedynczo, po dwa, po trzy albo i w innych konfiguracjach. Wprawdzie większość naszych klientów kupuje zazwyczaj tylko kilka pojemników, to jednak i tak jest je łatwiej ustawić w szafie, niż analogiczną ilość wody w butlach 5-litrowych.
Po piąte, butli 5-litrowych nie da się wygodnie przytroczyć do roweru, motocykla, bagażnika dachowego terenówki, czy choćby plecaka. No... można je za rączkę przywiesić, sznurkiem, ale ani to wygodne, ani wytrzymałe. Nasz pojemnik ma odpowiednie karby pozwalające na wygodne i bezpieczne przywiązanie go pasami, taśmami, albo po prostu linką.
Jest i szereg innych zalet, ale skupiliśmy się tylko na tych najważniejszych.