Zestaw survivalowy, zwany również zestawem przetrwania, to zbiór niezbędnych narzędzi i przedmiotów, które mogą pomóc w przetrwaniu w sytuacjach kryzysowych, awaryjnych lub w warunkach ekstremalnych. Kompletuje się go zazwyczaj w celu ułatwienia przeżycia w głuszy, gdy się zgubimy podczas pieszej wycieczki, albo gdy samolot, którym podróżujemy, rozbije się na Syberii. Tak przynajmniej wygląda pierwotne znaczenie tego pojęcia, wywodzące się z tradycyjnego rozumienia pojęcia survival, a więc sztuki przetrwania w dziczy.
Szerzej, zestawami przetrwania nazywa się wszystkie zestawy sprzętu i zapasów kompletowane po to, by w sytuacji awaryjnej lub kryzysowej ułatwić przeżycie rodziny. A więc również zestaw EDC (do codziennego noszenia) czy zestaw ewakuacyjny.
Poniższa lista zawiera przykładowe elementy tradycyjnie rozumianego zestawu survivalowego. Zdjęcie, którym opatrzyliśmy ten artykuł, to zawartość gotowego zestawu przetrwania w puszce firmy Coghlan's.
Oto kilka elementów, które często znajdują się w zestawach survivalowych:
Ostrze lub nóż: Mogą one być przydatne do zbudowania schronienia, przygotowywania drewna do palenia czy przygotowywania posiłków. Nawet mała żyletka umożliwi wykonanie na kawałku drewna nacięć i wiórów, dzięki którym łatwiej się on rozpali. Wiele osób wierzy też, że w sytuacji awaryjnej będzie w stanie coś upolować lub złowić, więc nóż przyda się do oprawienia tej zwierzyny.
Część osób kompletując taki zestaw wybierze mały nóż ze stałym ostrzem. Inni narzędzie wielofunkcyjne -- multitool lub scyzoryk.
Zapałki lub zapalniczka: Niezawodne źródło ognia jest kluczowe w warunkach survivalowych, bo ogień służy nie tylko do przygotowywania posiłków i dezynfekcji wody, lecz także do zapewnienia ciepła w złą pogodę i zimnym półroczu.
Wybierz wodoodporne zapałki sztormowe lub gazową zapalniczkę, które możesz później przechowywać w szczelnym pojemniku. W dawnych czasach używano w tym celu pojemników po filmach fotograficznych, które już są mało popularne. Można użyć opakowania po lekach albo małej torebki strunowej.
Niektórzy preferują w tym celu krzesiwa, pozwalające na rozpalenie znacznie większej ilości ognisk.
Sznur, linka albo drut: Szerokie zastosowanie mają linki paracord lub kawałki drutu. Mogą służyć jako liny do budowy schronienia, przytroczenia sprzętu, związania razem partii drewna przynoszonego do obozowiska oraz do wielu innych celów (na przykład do wykonania sideł w celu złapania jakiegoś zwierzęcia).
Buff, chustka lub apaszka: Przydatne jako element ochrony przed słońcem, chłodem, zapyleniem czy do odparcia ataku insektów. Może też posłużyć jako zaimprowizowany bandaż, pierwszy element do stworzenia awaryjnego filtra do oczyszczania wody.
Apteczka pierwszej pomocy: W przypadku obrażeń lub nagłej choroby, zestaw opatrunkowy może uratować życie. Powinien zawierać bandaże, plastry, opatrunki, środki dezynfekujące, nożyczki, igły i nitki, leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Cześć osób wybiera gotowe apteczki, inni z kolei wolą skompletować jej wyposażenie samodzielnie, w oparciu o własne potrzeby i umiejętności.
Zdecydowanie lepiej jest kupić apteczkę gotową, niż nie mieć żadnej.
Latarka lub czołówka: Niezawodne źródło światła jest niezbędne w sytuacjach awaryjnych. Wybierz energooszczędne latarki lub czołówki z możliwością regulacji jasności. Przyda się dodatkowo zapasowa bateria.
Dziś większość popularnych latarek ma jako źródło światła diody LED, które są energooszczędne oraz długowieczne. W dawnych czasach rekomendowano przenoszenie nie tylko zapasowej baterii, lecz także zapasowej żarówki, bo te zwykły się przepalać. To był jeden z powodów fajności latarek Maglite, które zapasową żarówkę miały umieszczoną w zakrętce do komory baterii.
Komunikacja i sygnalizacja: W przypadku utraty kontaktu ze światem, warto mieć przy sobie rozwiązania do awaryjnej komunikacji i sygnalizacji. Może to być gwizdek ratunkowy lub flara świetlna. Pod tym kątem część osób wybiera latarki z funkcją sygnału ratunkowego SOS.
Warto pod tym kątem rozważyć także lusterka sygnałowe, które służą do sygnalizowania służbom ratunkowym naszego położenia.
Żywność i woda: W zależności od rozmiaru zestawu survivalowego, można rozważyć dodanie kilku zapasowych dawek żywności wysokokalorycznej i wody. Mogą to być suche racje żywnościowe (jak np. Seven Oceans) albo batony energetyczne, niektórzy wybierają suszoną wołowinę i suchary. Wodę można trzymać w zestawie butelkowaną, inni natomiast pod tym kątem wybierają wodę w saszetkach (odporniejszą na zamarzanie).
Pod kątem przechowywania w niesprzyjających warunkach (na przykład bagażniku samochodu narażonym na wysokie temperatury oraz mrozy) dobrym wyborem będą właśnie racje Seven Oceans oraz woda w saszetkach, ponieważ obydwa te produkty są odporne na działanie skrajnych temperatur.
Warto zabrać także tabletki do uzdatniania wody a być może nawet także filtr do wody, o ile tylko jest na niego miejsce.
Mapa i kompas: Jeśli planujesz poruszanie się w nieznanym terenie, ważne jest, aby mieć przy sobie dobrą mapę okolicy i kompas. To pomoże Ci utrzymać orientację i znaleźć drogę. Oczywiście mapa całej Syberii może nie być przydatna w razie katastrofy lotniczej, bo z dającej się zmieścić w zestawie przetrwania mapy niewiele uda się odczytać. Trzeba jednak powiedzieć, że znajomość kierunku, w którym może znajdować się cywilizacja, oraz umiejętność jego wyznaczenia, może mieć kluczowe znaczenie dla przeżycia.
Multitool bądź scyzoryk: Wielofunkcyjne narzędzie, takie jak scyzoryk albo multitool, może być niezwykle przydatne w różnych sytuacjach. Zawiera zazwyczaj kombinację noża, piły, otwieracza do konserw, pilnika, śrubokrętów i innych narzędzi. Niektórzy zabierają do zestawu przetrwania zwykły nóż ze stałym ostrzem oraz dodatkowo multitool bądź scyzoryk.
Zestaw do szycia: Prosty zestaw do szycia z kawałkiem nitki, igłą, być może paroma zapasowymi guzikami i agrafkami, pozwoli załatać uszkodzoną odzież albo przyszyć oderwany guzik.
Zestaw do wędkowania: Haczyki, ciężarki, spławik, oraz dużo żyłki. W sytuacji awaryjnej umożliwi złapanie ryby. Dodatkowo, żyłką będzie można dokonać napraw sprzętu.
Należy koniecznie zwrócić uwagę, że wybór przedmiotów w zestawie survivalowym zależy od twoich potrzeb, umiejętności i warunków, w których przewidujesz być zmuszonym go używać.
Ważne jest również regularne sprawdzanie i uzupełnianie zawartości zestawu, aby mieć pewność, że wszystkie przedmioty są w dobrym stanie i gotowe do użycia w razie potrzeby.