Jaki filtr do wody wybrać?

Dodano:2018-12-17

Do oczyszczenia wody należy zastosować odpowiedni filtr. Odpowiedni, czyli ten, który będzie w stanie usunąć zanieczyszczenia, z jakimi możemy się spotkać w razie konieczności jego użycia.

Jak wybrać filtr do wody? Który z tych filtrów marki LIFESTRAW jest najbardziej uniwersalny?


Filtr LIFESTRAW zaprojektowany został do użycia w turystyce, a więc do bezpośredniego picia wody ze źródeł wolnych od zanieczyszczeń chemicznych, np. z leśnego strumienia. Ma on postać cienkich rurek z materiału zatrzymującego cząstki stałe znajdujące się w wodzie. Jest on w stanie usunąć z niej zanieczyszczenia mechaniczne i biologiczne (bakterie, pierwotniaki). Filtr taki najbardziej nadaje się do użycia w razie ewakuacji, gdy możemy korzystać np. ze strumieni przepływających przez niezurbanizowane obszary. Nie nadaje się jednak do uzdatnienia wody zanieczyszczonej chemicznie, np. pochodzącej z rowu znajdującego się przy intensywnie nawożonych polach uprawnych. Wodę należy zassać przez filtr -- bezpośrednio z rzeki lub z pojemnika, w którym będziemy ją przenosić (np. butelki stalowej Klean Kanteen). Pod tym kątem warto zabrać ze sobą kilka worków strunowych, by nabrać większą ilość wody ze źródła, i móc wykorzystać ją później. 

Filtr LIFESTRAW STEEL działa analogicznie do powyższego, jednak wyposażony jest dodatkowo w wymienny wkład z węglem aktywowanym, która częściowo usunie z wody zanieczyszczenia chemiczne.
Podobna sytuacja jest w przypadku butelki z filtrem LIFESTRAW GO 2-STAGE, czyli butelki z zamontowanym w środku, dwustopniowym filtrem do wody. Tu również zastosowano wkład z węglem aktywowanym. Obydwa wkłady filtra są w tej butelce wymienne i można je kupić osobno (z rurkami i węglowy -- ten sam, co w filtrze LIFESTRAW STEEL). Wspomniany wkład węglowy ma żywotność 100 litrów. 

Do filtrowania większych ilości wody, np. dla całej rodziny lub obozowiska na wakacyjnym wyjeździe, nadają się filtry:

  • Katadyn Base Camp -- pod postacią worka z umieszczonym wewnątrz ceramicznym filtrem, usuwającym zanieczyszczenia biologiczne (bakterie, pierwotniaki) oraz mechaniczne,
  • Sagan DuraFlo -- w pojemniku Aquabrick, usuwający zanieczyszczenia biologiczne (bakterie, pierwotniaki, wirusy) oraz chemiczne.

Uważamy, że jeżeli tylko pozwala na to budżet, w skali rodziny warto zainwestować w filtr Sagan DuraFlo.

Alternatywą będzie filtr Katadyn Base Camp oraz ewentualna dezynfekcja wody, jeśli istnieje zagrożenie jej zanieczyszczeniem przez wirusy.


Do indywidualnych potrzeb w zakresie wody pozbawionej wirusów i nieznacznie zanieczyszczonej chemicznie należy wykorzystywać filtry LIFESTRAW Steel albo LIFESTRAW Go 2-Stage. W przypadku wody wolnej również od zanieczyszczeń chemicznych, można zastosować filtr LIFESTRAW.Jeśli ograniczeniem jest budżet, warto zacząć od indywidualnego filtra LIFESTRAW. To najsensowniejsze kosztowo rozwiązanie z oferty naszego sklepu.

Oprócz samego filtra, warto zadbać o: