Ogrzewanie namiotu pozwala przedłużyć sezon korzystania z namiotów. Ułatwia wysuszenie odzieży, ale także umożliwia funkcjonowanie w namiocie w sposób inny niż tylko nieruchome leżenie w śpiworze. Warto mieć w zanadrzu skuteczną metodę na ogrzewanie namiotu, na wypadek jego użycia jako schronienia w sytuacjach awaryjnych. Zwłaszcza, jeśli miałoby służyć dłużej niż tylko przez kilka dni. Wiele osób zastanawia się, jak zapewnić sobie właściwą temperaturę w namiocie i jakie są bezpieczne rozwiązania, które będą równie skuteczne, jak domowy grzejnik. W tym artykule omówimy różnego rodzaju rozwiązania, na różne paliwo, w tym propan butan i konstrukcje takie jak promienniki, piecyki i tak dalej. Wyjaśnimy też jaka jest ich zasada działania, czy do pracy potrzebują prądu i jakie paliwo należy do nich stosować.
Zapałki może nie są najlepszą metodą na rozpalanie ognia w sytuacji awaryjnej, bo mimo wszystko wymagają dość dużej precyzji, o którą może być trudno, jeśli drżymy z zimna i mamy zgrabiałe palce. Zapałki sztormowe są pod tym kątem dużo lepsze. I oczywiście można je kupić (mamy takie wodoodporne zapałki sztormowe w ofercie w naszym sklepie), ale można też je wykonać samodzielnie, stosunkowo niedużym kosztem.
Promieniowanie jonizujące to jedno z najbardziej kłopotliwych zagrożeń, które mogą nas spotkać w razie sytuacji awaryjnej lub jakiegoś dużego, globalnego kryzysu. Dokonanie pomiaru promieniowania (czy wręcz sprawdzenie samego faktu jego istnienia), ale także pomiar dawki promieniowania jonizującego wymaga posiadania odpowiedniego sprzętu -- dozymetru albo radiometru.
Koc termiczny, zwany także kocem awaryjnym, ratunkowym albo folią NRC, jest specjalnym rodzajem folii zaprojektowanym, aby zapewnić ciepło i izolację termiczną w sytuacjach awaryjnych i ekstremalnych. Chodzi m.in. o wypadki, katastrofy naturalne, czy sytuacje zagrożenia życia na świeżym powietrzu. Jest szczególnie przydatny w sytuacjach, gdy osoba poszkodowana jest narażona na zimno, co wiąże się z ryzykiem hipotermii.
Zapalniczka żarowa to dość specyficzny rodzaj zapalniczki gazowej. Jej zasada działania jest bardzo podobna. W obu przypadkach spalany jest gaz, przechowywany w zapalniczce w postaci ciekłej (skroplony propan-butan). Jedyna zasadnicza różnica jest w kształcie płomienia. Zapalniczka żarowa nie posiada płomienia takiego, jaki znamy ze świecy czy zwykłej zapalniczki. Wynika to z nieco innej konstrukcji palnika.
Ogrzewacze do rąk wykorzystywane są powszechnie w wielu sytuacjach w chłodnym sezonie na świeżym powietrzu: przez myśliwych, przez uprawiających turystykę zimową, przez narciarzy. Pomagają ogrzać dłonie w sytuacjach, gdy mróz albo wiatr jest na tyle dotkliwy, że rękawice nie wystarczą, by zatrzymać ciepło. Przydadzą się też w sytuacji awaryjnej, gdy nadejdą nadzwyczajnie mroźne dni, autobus nie będzie przyjeżdżał, a Ty będziesz czekać na przystanku autobusowym znacznie dłużej niż zwykle. Albo gdy utkniesz w pociągu w szczerym polu, przestanie działać ogrzewanie i trzeba będzie w jakiś inny sposób wytworzyć ciepło. Zasada działania ogrzewacza do rąk będzie różna dla każdego z rodzajów dostępnych na rynku ogrzewaczy. Niektóre są jednorazowego użytku. Inne można stosować wielokrotnie.
Kompas to podstawowe urządzenie do nawigacji, niezależne od działania internetu, niewymagające prądu. W połączeniu z dobrą mapą pozwala określić położenie i wyznaczyć kierunek dalszego marszu.
Rozpalanie ogniska krzesiwem jest jedną z najstarszych i najskuteczniejszych metod tworzenia ognia w warunkach survivalowych lub podczas obozowych przygód. Krzesiwo to praktyczne narzędzie, które umożliwia wytworzenie iskry o wystarczającej temperaturze do zapłonu materiałów palnych. W tym artykule omówimy kroki niezbędne do skutecznego rozpalenia ogniska krzesiwem.
Apteczka turystyczna powinna zawierać podstawowe środki i materiały medyczne, które mogą być przydatne w przypadku drobnych urazów, skaleczeń, oparzeń lub nagłych dolegliwości. Ale co dokładnie powinno się w niej znajdować?
Zestaw survivalowy, zwany również zestawem przetrwania, to zbiór niezbędnych narzędzi i przedmiotów, które mogą pomóc w przetrwaniu w sytuacjach kryzysowych, awaryjnych lub w warunkach ekstremalnych. Kompletuje się go zazwyczaj w celu ułatwienia przeżycia w głuszy, gdy się zgubimy podczas pieszej wycieczki, albo gdy samolot, którym podróżujemy, rozbije się na Syberii. Co powinien zawierać?