Rozpalanie ogniska krzesiwem jest jedną z najstarszych i najskuteczniejszych metod tworzenia ognia w warunkach survivalowych lub podczas obozowych przygód. Krzesiwo to praktyczne narzędzie, które umożliwia wytworzenie iskry o wystarczającej temperaturze do zapłonu materiałów palnych. W tym artykule omówimy kroki niezbędne do skutecznego rozpalenia ogniska krzesiwem.
Apteczka turystyczna powinna zawierać podstawowe środki i materiały medyczne, które mogą być przydatne w przypadku drobnych urazów, skaleczeń, oparzeń lub nagłych dolegliwości. Ale co dokładnie powinno się w niej znajdować?
Zestaw survivalowy, zwany również zestawem przetrwania, to zbiór niezbędnych narzędzi i przedmiotów, które mogą pomóc w przetrwaniu w sytuacjach kryzysowych, awaryjnych lub w warunkach ekstremalnych. Kompletuje się go zazwyczaj w celu ułatwienia przeżycia w głuszy, gdy się zgubimy podczas pieszej wycieczki, albo gdy samolot, którym podróżujemy, rozbije się na Syberii. Co powinien zawierać?
Koc termiczny, zwany także niekiedy kocem ratunkowym albo folią termiczną, to cienki kawałek plastikowej, wielowarstwowej folii. Wykorzystuje się go doraźnie do zapewnienia osobom potrzebującym ciepła, ale także do odizolowania od upału. Jak z niego korzystać? Opowiemy w niniejszym artykule.
Wiosna to ten moment, w którym przypominamy sobie o kleszczach, choć przez coraz cieplejsze zimy można powiedzieć, że w części kraju sezon na kleszcze jest przez cały rok. Podstawą jest oczywiście profilaktyka, ale warto wiedzieć, jak wyciągnąć kleszcza, gdy już jakiś się nam albo naszemu dziecku czy zwierzęciu przytrafi.
Jednym z podstawowych narzędzi do nawigacji w terenie od wieków jest kompas. Choć powoli wypierany jest przez urządzenia GPS, to jednak umiejętność korzystania z niego jest kluczowa w sztuce tradycyjnego survivalu. Wiedza o tym, jak działa kompas, jest bardzo przydatna w nauce posługiwania się nim.
Krzesiwo, to narzędzie, które wykorzystuje zasadę tarcia do generowania iskier i rozpalania ognia. Jest popularnym wyborem wśród wczasowiczów, turystów pieszych i survivalowców ze względu na łatwość użytkowania i niezawodność. W tym artykule omówimy, jak używać krzesiwa do podpalania ognia oraz różne rodzaje dostępnych na rynku krzesiw. Nie ma chyba sensu dyskutować, że w sytuacji awaryjnej, survivalowej, sprzęt do rozpalania ognia jest niezbędny. Jest ważny do tego stopnia, że zazwyczaj w zestawach przetrwania użytkownicy mają zarówno zapałki lub zapalniczkę, jak i tradycyjne krzesiwo.
Każdy z nas ma swój własny zestaw EDC, choć nie wszyscy wiedzą, co się pod tym pojęciem kryje. Na język polski skrót EDC jest tłumaczony na ekwipunek dźwigany codziennie, choć naszym zdaniem jest to zrobione trochę na siłę. W oryginale (po angielsku) wziął się z pojęcia Every-Day Carry, czyli po prostu są to rzeczy, które zawsze, codziennie, mamy przy sobie. W skład zestawu EDC wchodzą najważniejsze przedmioty, które mogą się przydać w codziennym życiu. Klucze od domu i samochodu, scyzoryk albo nóż składany (folder), źródło ognia (np. zapalniczka), naturalnie też telefon, portfel, długopis albo ołówek, czasem latarka. U osób, które starają się bardziej przygotować do przeżycia w trudnych warunkach w tym zestawie będzie także kompas, apteczka, może jakiś sprzęt do samoobrony (np. gaz pieprzowy, albo długopis taktyczny), a nawet pompkę ogniową (dość specyficzny sprzęt do rozpalania ognia).
Choć sklep KARALUCH koncentruje się na produktach na trudne czasy i sytuacje awaryjne, to dziś poszukamy odpowiedzi na szersze pytanie: jaka kuchenka turystyczna sprawdzi się najlepiej w sytuacjach awaryjnych i na co dzień? Idea nowoczesnego survivalu zakłada, że najlepiej przygotowywać się kupując rzeczy, z których możemy korzystać na co dzień. Tylko takie urządzenia pozwalają na pełną synergię: mamy coś, co na przykład pozwala nam zagotować obiad na wycieczce na ryby, ale też w mieszkaniu, w razie braku prądu i gazu.
W czasie wypadu w teren albo sytuacji awaryjnej można bazować na wodzie butelkowanej, co jednak nie sprawdzi się na dłuższą metę. Wtedy potrzebny będzie filtr do wody, aby zamienić wodę z rzeki czy strumienia na wodę pitną. Tylko woda filtrowana może być bezpieczna do picia, dzięki usunięciu z niej niebezpiecznych, szkodliwych substancji oraz zanieczyszczeń biologicznych. Jak działa filtr do wody, który zabezpieczy nas przed nimi?